Badanie holterem ciśnieniowym Suwałki
Badanie holterem ciśnieniowym jest jednym z najpopularniejszych badań kardiologicznych. Celem badania jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości pracy serca. Holter monitoruje pracę tego narządu przez 24 godziny, a nie jednorazowo. Urządzenie wygląda bardzo podobnie do tradycyjnego ciśnieniomierza. Holter zbudowany jest z jednostki centralnej ciśnieniomierza oraz rękawa, nakładanego na rękę. Rejestrator z automatyczną pompą zasilany jest bateriami. Wykonujemy badanie holterem ciśnieniowym w Suwałkach.
Holter ciśnieniowy jest metodą całodobowego monitorowania ciśnienia krwi tętniczej. Wykonanie tego badania jest szczególnie wskazane dla:
- pacjentów, których ciśnienie podczas pomiaru w gabinecie lekarskim jest równe bądź wyższe 140-159/90-99 mmHg,
- osób, których pomiary ciśnienia w warunkach domowych znacząco różnią się od pomiarów w gabinecie lekarskim (>20 mmHg),
- osób, u których podejrzewa się podwyższone ciśnienie tętnicze w nocy,
- kobiet w ciąży chorujących na nadciśnienie tętnicze.
1. Zalecenia do badania
Wskazane jest, aby w dniu badania pacjent ubrany był w koszulkę z krótkim rękawem oraz luźne okrycie wierzchnie, z rękawem o szerokości umożliwiającej swobodne działanie aparatu do pomiaru ciśnienia. Holter ciśnieniowy jest montowany i uruchamiany przez lekarza kardiologa w gabinecie lekarskim. Musi on dotykać bezpośrednio skóry pacjenta. Można na niego założyć warstwę wierzchnią odzieży, ale powinna być ona luźna, aby nie zaburzać pracy urządzenia. W ciągu 24 godzin badania, pacjent powinien prowadzić normalny tryb życia.
2. Przygotowanie do badania
Badanie powinno być wykonane w dniu, w którym wysiłek jest zbliżony do codziennej aktywności pacjenta. Może on zostać poproszony o prowadzenie dzienniczka, w którym powinien zapisywać odczuwane objaw, wykonywane podczas badania czynności, natężenie stresu, a także okresy snu i odpoczynku. Przyjmowane leki należy zażyć o stałej porze, pod warunkiem, że lekarz kierujący na badanie zaleci inaczej. Badanie holterem ciśnieniowym nie wymaga wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta.
3. Przebieg badania
Rejestracja ciśnienia trwa 24 godziny, a pomiary wykonywane są co 15 minut w ciągu dnia i co 30 minut w nocy. Podczas takiego pomiaru pacjent powinien stać nieruchomo z ramieniem na wysokości serca. Badanie holterem ciśnieniowym jest nieinwazyjne i bezbolesne. Gdy urządzenie jest założone, pacjent nie powinien się kąpać, ani prowadzić samochodu. Nie powinien też samodzielnie zdejmować urządzenia. Pacjent powinien stosować się do wszystkich zaleceń oraz instrukcji lekarza.
4. Przeciwwskazania do badania
Badanie wymaga od pacjenta normalnych codziennych czynności. Nie powinien on w związku z założeniem holtera ciśnieniowego zwalniać tempa i ograniczać swojej aktywności. Ponadto, nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania holtera ciśnieniowego. Badanie można przeprowadzić u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia, a nawet w czasie ciąży. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące badania holterem ciśnieniowym, zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: